close
تبلیغات در اینترنت
اپسرویدیها:آموزش 6 راه که نیازی به روت کردن دستگاه اندرویدی خود ندارید

اپسرویدیها:مرکز تخصصی اندروید دانلود برنامه ها وآموزش ها و ترفند های اندروید

اپسرویدیها:آموزش 6 راه که نیازی به روت کردن دستگاه اندرویدی خود ندارید
امروز پنجشنبه 04 بهمن 1397
تبليغات تبليغات

آموزش 6 راه که نیازی به روت کردن دستگاه اندرویدی خود ندارید

آموزش 6 راه که نیازی به روت کردن دستگاه اندرویدی خود ندارید:

 

در دنیای سیستم عامل های کامپیوتر عده ای از کاربران هستند که به عنوان کاربر معمولی شناخته می شوند و سطوح دسترسی کمی برای نصب برنامه های مورد نظرشان دارند و عده ای دیگر که مدیر ( Administrator ) سیستم هستند می توانند هر برنامه ای را نصب کرده  و تنظیمات مختلف را تغییر دهند. البته در سیستم عامل های کامپیوتر میتوان با ساخت یک حساب کاربری مجزا، تفاوتی بین یک کاربر عادی و یک مدیر قایل شد؛ اما در سیستم عامل های مخصوص موبایل و تبلت اینگونه نیست.

 

 

در واقع در سیستم عامل های موبایل و تبلت، محدودیت هایی روی سیستم عامل دستگاه از سوی کارخانه سازنده اعمال میشوند تا جلوی تغییرات ناخواسته گرفته شود . چون اگر فرد تازه کاری به قسمت های مختلف دستگاه برود و بدون آگاهی دست به تغییراتی بزند ، ممکن است سیستم عامل آسیب ببنید و مشکل ساز شود.


Root چیست ؟ به صورت کلی Root یعنی ریشه . در واقع روت در دنیای دیجیتال معنای دسترسی به همه چیز را می دهد. مخصوصا در سیستم عامل های گنو لینوکسی که با واژه Root زیاد سر و کار دارند و کاربر Root بالاترین سطح دسترسی را در اختیار خواهد داشت.

 

 

چرا باید دستگاه خود را Root کنیم؟ همانطور که گفتیم در سیستم عامل های موبایلی، محدودیت هایی وجود دارد که باعث می شوند تا ما نتوانیم برخی اپلیکیشن های مد نظر خود را نصب کنیم و یا به تنظیمات پیشرفته تری دسترسی داشته باشیم. با روت کردن دستگاه می توانید محدودیت ها را از بین برده و بالاترین سطح دسترسی به هسته سیستم عامل را ایجاد کنید.

 

 

 

 

اما واقعا برای همه کارها نیازی به روت کردن دستگاه ندارید. در این مطلب به ۶ مورد از کارهایی اشاره می کنیم که نیازی به روت کردن دستگاه ندارند.

 

۱- تصویر برداری از صفحه نمایش دستگاه : شما می توانید گوشی یا تبلت آندرویدی تان را به کامپیوتر متصل کرده و از صفحه نمایش آن تصویر برداری کرده یا به اصطلاح اسکرین شات بگیرید. اما تهیه اسکرین شات از طریق خود دستگاه نیازمند دسترسی روت می باشد. ولی با استفاده از ترفند زیر می توانید بدون روت کردن دستگاه، اسکرین شات بگیرید.

 

 

کافیست دکمه های روشن / خاموش کردن دستگاه ( دکمه پاور ) را با دکمه کم کردن صدا ( Volume Down ) در یک زمان بفشارید . این روش در نکسوس ۷ و گالکسی نکسوس کار میکند . گرچه ممکن است که برخی شرکت ها ، این کلیدهای ترکیبی برای تهیه اسکرین شات را عوض کرده باشند . در آندروید ۴.۱ ( Jelly Bean ) می توانید از طریق کشوی اطلاع رسانی ها ( Notifications Drawer )، اسکرین شات های گرفته شده را به اشتراک بگذارید.

 

 

۲- غیر فعال کردن اپلیکیشن های از پیش نصب شده : شاید شما از برخی از اپلیکیشن های از پیش نصب شده روی دستگاه تان راضی نباشید. مثل برخی برنامه های تجاری که نسخه مدت دار آنها روی دستگاه شما نصب شده است و اکنون از کار افتاده اند. یا برنامه هایی که به شدت از منابع سیستمی استفاده می کنند و باعث کندی دستگاه می شوند. کافیست به قسمت Settings آندروید رفته و سپس وارد بخش Apps شوید. حالا گزینه All Categories را انتخاب نمایید . اپلیکیشن هایی که قصد غیر فعال کردن شان را دارید در لیست موجود هستند. روی اپلیکیشن مورد نظر ضربه بزنید.

 

 

حالا دکمه ی Disable را مشاهده خواهید کرد ( که امکان دارد دکمه Uninstall به جای آن باشد ). دکمه Disable را بزنید تا اپلیکیشن مورد نظر غیر فعال شود. البته این دکمه برای برخی اپلیکیشن ها که بخشی از سیستم عامل آندروید می باشند، وجود ندارد. گرچه میتوانید اپلیکیشن های پیشفرض نظیر تقویم ، ساعت ، یا حتی کیبرد داخلی آندروید را غیر فعال کنید.

 

۳- لغو پیام های اطلاع رسانی مربوط به دسترسی ها : آندروید سعی می کند تا کوچکترین مسائل امنیتی هم از دید شما دور نمانند و هرگونه دسترسی اپلیکیشن ها به قسمت ها مختلف باید توسط شما تایید شوند. البته اگر دستگاه شما روت شده باشد، چون بالاترین سطح دسترسی به هسته سیستم عامل را دارید، دیگر خبری از این پیغام ها نخواهد بود. اما می توان با استفاده از روش زیر نیز از شر پیغام های اپلیکیشن هایی که مدام پیغام های مجوز دسترسی صادر میکنند خلاص شد . این روش برای اپلیکیشن هایی که پیغام های تبلیغاتی مخرب نمایش میدهند نیز مناسب است.

 

 

 

کافیست به بخش تنظیمات آندروید رفته و بخش Apps را باز کنید. حالا اپلیکیشنی که قصد دارید تا از شر پیغام های مزاحمش خلاص شوید را انتخاب کنید. سپس گزینه ای با عنوان Show Notifications را مشاهده خواهید کرد که باید آن را غیر فعال کنید. یک پیغام هشدار دهنده ظاهر میشود که با زدن دکمه OK باید با آن موافقت کنید.

 

 

هوووف ! تمام شد. از شر پیغام های مزاحم این اپلیکیشن خلاص شدید. 

 

۴- مسدود کردن دسترسی اپلیکیشن ها به اینترنت: با استفاده از ابزارهای داخلی آندروید می توانید دسترسی اپلیکیشن ها را به اینترنت محدود کنید. البته نه اینکه فکر کنید که این ابزار یک فایروال کامل است، اما مسلما ابزار مفیدی خواهد بود.

 

 

 

برای دسترسی به این ابزار به بخش Settings و سپس Data Usage بروید. علاوه بر ایجاد محدودیت ها در استفاده از اینترنت، مشاهده نمودارهای مربوط به دیتاها و عدم دسترسی کامل دستگاه به اینترنت، می توانید دسترسی برخی اپلیکیشن ها که در پس زمینه به اینترنت متصل می شوند را مسدود کنید. برای این کار کافیست روی اپلیکیشن مورد نظر ضربه زده و سپس چک باکس Restrict mobile data را فعال کنید.

 

 

البته اپلیکیشن مذکور هنوز توانایی استفاده از اینترنت را در دو حالت دارا می باشد.


* اگر آن اپلیکیشن را باز کنید. یعنی تنها در زمان باز بودن اپلیکیشن امکان دسترسی به اینترنت را خواهد داشت.


* استفاده از شبکه وای فای. در صورتی که با دستگاه خود به یک شبکه وای فای متصل شده باشید، اپلیکیشن مذکور اجازه دسترسی به اینترنت را خواهد داشت.


اگر در حال استفاده از یک شبکه وای فای هستید، میتوانید کاری کنید که آندروید این شبکه را به عنوان یک شبکه Mobile Data در نظر بگیرد. کافیست به بخش تنظیمات رفته و قسمت Mobile Hotspots را باز کنید. اکنون تیک کنار نام شبکه وای فای مورد نظر خود را بزنید. اکنون شبکه وای فای شما به عنوان یک شبکه موبایل دیتا در نظر گرفته شده است و اپلیکیشن های مزاحم نمی توانند در پس زمینه از اینترنت استفاده کنند.

 

۵- رمزنگاری فضای ذخیره سازی دستگاه : مسلما دستگاهی که حافظه ذخیره سازی آن رمزنگاری نشده باشد، فایل و دیگر اطلاعات موجود در خود را به راحتی در اختیار هر کسی قرار خواهد داد. اما اگر رمزنگاری به درستی انجام شود ، اطلاعات شما در امان خواهند بود.

 

سیستم عامل آندروید به صورت داخلی از رمزنگاری اطلاعات پشتیبانی می کنند و ابزاری برای انجام این کار دارد که به شما اجازه می دهد تا کل فضای ذخیره سازی گوشی یا تبلت آندرویدی خود را رمزنگاری کنید. پس از اینکه رمزنگاری را انجام دهید، هنگام روشن کردن دستگاه، از شما کلمه عبور پرسیده خواهد شد. همچنین اگر گوشی یا تبلت شما به سرقت برود، سارقین به هیچ وجه نمی توانند به اطلاعات و فایل های شما دسترسی داشته باشند.


حالا اگر این کلمه عبور یادتان برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ متاسفانه نمی توان وارد دستگاه شد و باید با بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه، دوباره از آن استفاده نمود که البته با انجام این کار همه اطلاعات و فایل های شما از بین می روند.


اما در صورتی که مایل به رمزنگاری دستگاه خود هستید، کافیست به بخش تنظیمات رفته و قسمت Security را انتخاب کنید . اکنون گزینه های Encrypt Tablet یا Encrypt Phone را بزنید. این ممکن است کمی طول بکشد. پس منتظر بمانید.

 

۶- استفاده از V*P*N : برای استفاده از وی*پی*ان نیازی به روت کردن دستگاه آندرویدی خود نخواهید داشت. برخی افراد فکر می کنند که باید ابتدا دستگاه خود را روت کرده و سپس اقدام به نصب یک V*P*N Client کنند که به هیچ وجه نیازی به انجام این کارها نیست 

کافیست به بخش تنظیمات رفته و قسمت Wireless & Networks را باز کنید. حالا با زدن گزینه More ، آیتم های دیگر را نیز به نمایش در آورید. قسمت دیگری به نام V*P*N ظاهر می شود که باید روی آن ضربه بزنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، امکان ساخت و ویرایش چندین پروفایل مربوط به V*P*N ها موجود می باشد.

 

 

Appsroidiha.rzb.ir

پیشنهادات اپسرویدیها :

 

 

آموزش روت کردن گوشی اندروید با v-root

 

فایده ها و ضرر های روت کردن گوشی

 

چگونه گوشی اندرویدی خود را انروت کنیم؟

 

چگونه مصرف دیتا و اینترنت را در گوشی اندرویدی کاهش دهیم

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد